5 lutego 2024 | autor: Vitalii Chizhykov

Multiroom audio Ekinex Sentio

Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy do przetestowania od el-team Polska system Multiroom Ekinex. Chcielibyśmy podzielić się naszymi wrażeniami z przeprowadzonych testów.

Ale na początek omówmy czym jest system multiroom Ekinex Sentio.

System audio multiroom Ekinex opiera się na jednym lub większej liczbie wzmacniaczy, które odbierają strumień audio i przesyłają go bezpośrednio do głośników.

Ekinex posiada w swojej ofercie cztery wzmacniacze o różnych mocach:

 • wzmacniacz streamingowy 1-strefowy 2x30W
 • wzmacniacz streamingowy 1-strefowy 2x50W
 • wzmacniacz streamingowy 1-strefowy 2x80W
 • Wzmacniacz streamingowy 4-strefowy 8x50W

Podstawowe funkcje wzmacniaczy Ekinex:

 • przesyłanie strumieniowe muzyki przez sieć bez ograniczeń odległości lub Bluetooth 5.0 do 15 metrów
 • bluetooth o wysokiej rozdzielczości
 • obsługiwane protokoły przesyłania strumieniowego Spotify connect, Airplay, Qplay, UPnP
 • strumieniowanie wielopokojowe i wielostrefowe możliwe dzięki wielu jednostkom podłączonym do tej samej sieci
 • wszystkie źródła muzyki, które można przesyłać strumieniowo są zsynchronizowane z innymi modelami naszej firmy
 • kompatybilny z protokołami Airplay, Spotify Connect, Qplay, DLNA, UPnP
 • obsługa strumieniowego przesyłania muzyki wysokiej jakości, dekodowanie z częstotliwością próbkowania do 24 bitów, 192 kHz
 • aplikacje Spotify, Tidal, Amazon Music, TuneIn, radio internetowe, przesyłanie strumieniowe online zintegrowane z aplikacją Sentio
 • dostępna bezpłatna aplikacja na iOS i Androida
 • bezpłatna globalna aktualizacja online dla nowych funkcji
 • regulacja EQ za pomocą aplikacji lub pilota
 • iTunes współpracuje z przesyłaniem strumieniowym z komputera

W ofercie producenta możemy również znaleźć głośniki

Ekinex podzielił swoje głośniki na „Ekinex Sentio” oraz „Ekinex Sentio by laboratorioaudio”. Jeżeli w pierwszej ofercie znajdziemy na ten moment tylko 3 produkty to w drugiej, czyli laboratorioaudio Ekinex ma do zaoferowania 148 urządzeń.

Ekinex Sentio oferuje głośniki naścienne 40W w kolorze czarnym i białym o odporności na warunki atmosferyczne IP66 co sprawia, że nadaje się zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych głośników do audio domowego lub komercyjnego.

Oprócz ściennych głośników znalazło się miejsce dla podtynkowego głośnika sufitowego o mocy 60W. Głośnik EK-SP525-AU oferuje doskonałą jakość dźwięku z przejrzystymi tonami wysokimi, klarownym i czystym brzmieniem wokali oraz głębokim basem. Jest również bardzo łatwy do zainstalowania, idealny do zastosowań komercyjnych oraz systemów kina domowego.

Ekinex Sentio by laboratorioaudio składa się z sześciu serii takich jak:

Q series – głośniki o kształcie kwadratowym w czterech wariacjach wymiarowych (100x100x53 – 50W; 150x150x70 – 50W,150x150x74 – 50W oraz 200x200x61 – 65W). Do tego możemy również dobrać kolor ramki (White Lacquer, Black Lacquer, Satin Aluminium oraz Satin Aluminium Black)  i materiału tkaniny (White, Black oraz Sand)

R series – są to głośniki o kształcie podobnym do głośników Q series, natomiast bardziej zaokrąglony. Tutaj mamy do wyboru dwa wymiary (200x200x65 – 65W oraz 200x200x200 – 80W). Jeżeli chodzi o kolor to sytuacja wygląda tak samo jak w przypadku Q series

T series – okrągły głośnik do montażu na ścianie w wariacjach wymiarowych (Ø130×132, Ø130×89, Ø130×70) o mocy 50W. Mamy do wyboru trzy kolory ramek (White Lacquer, Black Lacquer oraz Satin Aluminium) oraz trzy kolory tkaniny (White, Black oraz Sand)

Modulor – są to głośniki o mocy od 65W do 125Wx3 do montażu na ścianie jak i wolnostojące dostępne w różnych wymiarach od 35 cm do 172 cm długości, 15 cm szerokości oraz 6.6 cm głębokości. O takim kształcie również możemy mieć subwoofer o mocy 100W. Tutaj mamy do wyboru dwa rozmiary o długości 105 cm oraz 123 cm. Urządzenia serii Modulor dostępne w dwóch kolorach White Lacquer oraz Black Lacquer

Omni/Iride – jest to oryginalny głośnik o mocy 75W o kształcie cylindrowym, który odtwarza dźwięk w zakresie 360°. Jest dostępny w wymiarze o długości wysokości 100 cm oraz średnice 13 cm. Głośnik możemy wybrać w kolorze White Lacquer lub Anthracite Lacquer

SUB – jest to seria subwooferów o mocach o 100W, 130W oraz 150W. W zależności od modelu możemy zamontować urządzenie na ścianie lub jako wolnostojące. Seria posiada cztery wariacje wymiarowe (270x270x290, 350x350x370, 303x303x125, 303x303x175). Do wyboru mamy dwa kolory White Lacquer oraz Black Lacquer

Zespół QuickTec dostał do przetestowania wzmacniacz streamingowy 80Wx2 EK-80S-AU oraz głośniki sufitowe Ekinex Sentio EK-SP525-AU. Chcieliśmy przede wszystkim sprawdzić jak łatwo będziemy mogli połączyć te urządzenia i stworzyć własny multiroom wraz z aplikacją Sentio.

Połączenia wzmacniacza z głośnikami zajmuje mniej niż minutę, warto zaznaczyć, że głośniki posiadają sprężynowe zaciski na przewody, co bardzo ułatwia połączenie. Niestety wzmacniacze mają skręcane zaciski.

Głośniki posiadają możliwość regulacji tonów niskich „TREBLE” od 3dB do -3dB oraz wysokich „BASS” od 0dB do -3dB.

Atutem wzmacniaczy Ekinex jest możliwość podłączenia się do nich na wiele sposobów, a dokładnie poprzez Wi-Fi, Bluetooth, LAN oraz USB. Dodatkowo wzmacniacze posiadają wejścia liniowe i optyczne oraz wspierają dyski sieciowe NAS. Po ściągnięciu aplikacji Sentio, dostępnej dla systemów IOS oraz Android, możemy w łatwy sposób połączyć się z systemem i uruchomić ulubiony system streamingowy np. Spotify.

Jeżeli w budynku posiadamy kilka stref muzycznych, możemy w łatwy sposób zmieniać utwór w każdej strefie.

Systemem multiroom możemy zarządzać zarówno z aplikacji Sentio jak i z systemu wizualizacji oraz paneli naściennych Delego.

System Sentio możemy zintegrować z instalacją KNX za pomocą bramki KNX Sentio Gateway. Bramka obsługuje do 12 niezależnych stref audio, co czyni to rozwiązanie naprawdę bardzo elastycznym i ciekawym uwagi.

Podsumowując system multiroom audio Sentio pozytywnie nas zaskoczył. Nowy system posiada naprawdę mnóstwo funkcji za przestępną cenę, co sprawia, że ten produkt jest mocną konkurencją dla innych systemów.