11 października 2023 | autor: Katarzyna Janiak

Inteligentny dom – jaki system wybrać?

W dzisiejszych czasach technologia coraz bardziej wkracza do naszych domów, umożliwiając nam kontrolę nad wieloma aspektami naszego życia. Jednym z najważniejszych trendów ostatnich lat jest rozwój systemów Smart Home, które pozwalają nam zarządzać i automatyzować różne urządzenia w naszym domu za pomocą inteligentnych rozwiązań. Jednakże, w obliczu dużej liczby dostępnych systemów Smart Home, wybór odpowiedniego może być trudnym zadaniem.

Planowanie rodzaju instalacji elektrycznej w domu

Już przed rozpoczęciem rozkładania okablowania w domu musimy zastanowić się czy w swoim domu chcemy mieć klasyczną instalację z możliwością rozbudowy do bezprzewodowego inteligentnego systemu czy chcemy mieć Smart Home w najpewniejszej wersji przewodowej. Jeżeli wybierzemy klasyczną instalacje elektryczną, w późniejszym czasie będziemy mogli zainstalować tylko radiowy system automatyki budynkowej. Natomiast wybierając przewodowy system inteligentnego domu, będziemy mogli wyposażyć budynek w urządzenia tańsze od radiowych. Instalację przewodową inteligentnego domu można w przyszłości rozbudowywać, jednak warto jest przemyśleć na etapie projektowania, gdzie będzie potrzebne okablowanie pod kolejne etapy rozbudowy.

Etap wykonawstwa i wybór systemu inteligentnego

Po rozłożeniu instalacji elektrycznej musimy się skupić na tym jaki system inteligentnego domu wybrać. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań automatyki budynkowej. Zwykle te systemy różnią się tym czy są otwarte na innych producentów czy są zamknięte, czyli możemy stosować urządzenia tylko jednego wybranego producenta.

Oczywiście szukając inteligentnego systemu dla naszego domu chcemy znaleźć najbardziej optymalny wariant (cena – jakość). Na różnych portalach internetowych oferowane są tanie przyciski (które łączą się po wi-fi). Po ich podłączeniu faktycznie będziemy mogli sterować oświetleniem z telefonu. Jednak często okazuje się, że gdy rozbudowujemy taką instalację o kolejne przyciski, musimy dokupić urządzenia rozszerzające zasięg sieci, aby mogły działać prawidłowo. Inną sprawą wymiana baterii w takich bezprzewodowych przyciskach, co zaczyna być kłopotliwe jeśli mamy ich kilkanaście. Stawiając na przewodowe rozwiązanie mamy nawet możliwość zamontowania akumulatora, pozwalającego na działanie podstawowych funkcji systemu w przypadku zaniku prądu.

Kierując się ceną warto sprawdzić, czy urządzenia mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa tj. CE, deklaracja zgodności i RoHS – te dokumenty powinniśmy mieć możliwość zobaczyć. Przykładowo na stronie takiego producenta jak ABB możemy pobrać każdy z tych dokumentów i mieć pewność, że nadruk na obudowie nie oznacza jak mówią złośliwi „China Export”. Tanie podzespoły mają tendencję do awarii, a w przypadku przycisku umożliwiającego nam sterowanie oświetleniem, czekanie na przyjście kolejnego przycisku może okazać się niewygodne.

Jak wybrać najlepszy system inteligentny do Twojego domu

Wiemy, że wybierając system inteligentnego domu musimy stawiać na sprawdzone przez lata rozwiązania. A jak zrozumieć, który system jest sprawdzony? Zwykle po odpowiedź na to pytanie sięgamy do wyszukiwarki. Próbujemy znaleźć odpowiednie artykuły oraz opinie ludzi, którzy kupili ten system. Problem jest w tym, że niektórzy producenci zamkniętych systemów wolą inwestować bardziej w marketing niż w rozwój swoich urządzeń. Za tym idzie piękna reklama i moderowane opinie oraz niekiedy słabe urządzenia, co może utrudnić wybór odpowiedniego producenta.

Na dodatek nie ma pewności, że system zamknięty nie zniknie za rok z rynku i nie zostaniemy sami ze swoim domem bez wsparcia technicznego.


Ze wszystkich systemów najlepiej wypadają systemy otwarte, w których możemy łączyć różnych producentów i dzięki temu dobierać urządzenia dopasowane zarówno pod względem ceny jak i funkcjonalności do naszych wymagań.
Takim systemem otwartym jest KNX. Niektórzy projektanci i wykonawcy chwytają się za głowę gdy słyszą o tym systemie, a tylko dla tego że nie posiadają odpowiedniej wiedzy. W rękach profesjonalistów ten system jest prostszy niż się wydaje.
Standard KNX pozwala stosować urządzenia różnych producentów, a do zaprogramowania takiego domu integrator potrzebuje jednego oprogramowania. Systemy zamknięte w ostatnim czasie próbują odrzucić łatkę „zamkniętych” poprzez wprowadzenie bramek rozszerzających działanie ich systemu również na KNX. Jednak w praktyce, aby zaprogramować taki dom integrator musiałby już być specjalistą nie tylko w programowaniu systemu zamkniętego, ale również KNX. Prostsze i bezpieczniejsze jest stosowanie jednego systemu co ułatwi znalezienie doświadczonego specjalisty w danej dziedzinie.


Producenci znani już od lat z produktów w standardzie KNX, zaczęli wprowadzać również swoje systemy zamknięte. Przykładem takiej sprawdzonej firmy jest ABB a ich zamknięty system to ABB-free@home®. Jak widać możliwości i systemów jest wiele, warto jest zaczerpnąć wiedzy przed wyborem, który na lata zwiąże nas z danym systemem.

źródło: materiały ABB

Jakie są zalety systemu KNX?

  • Niezawodność i bezpieczeństwo
    KNX jest znany z wysokiej niezawodności i bezpieczeństwa. Jest oparty na protokole komunikacyjnym, który zapewnia stabilną i pewną transmisję danych między urządzeniami.
  • Otwartość na przyszłość
    KNX jest systemem przyszłościowym, który ciągle się rozwija. Ciągle są wprowadzane nowe urządzenia i funkcje, co oznacza, że system KNX będzie nadal aktualny i kompatybilny z nowymi technologiami.
  • Interoperacyjność
    System KNX jest niezależny od producenta i zapewnia kompatybilność między różnymi urządzeniami i systemami, które są zgodne z protokołem KNX. Dzięki temu można łączyć urządzenia różnych producentów w jednej sieci.
  • Energia i koszty
    System KNX pozwala na efektywne zarządzanie energią w budynku poprzez automatyzację i sterowanie różnymi urządzeniami. Można programować harmonogramy pracy systemów, aby zoptymalizować zużycie energii i zmniejszyć koszty.
  • Wielofunkcyjność
    KNX zapewnia wsparcie dla różnych urządzeń i systemów, co oznacza, że można zintegrować wiele funkcji budynku w jednym systemie. Można kontrolować oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, rolety, alarmy, czujniki i wiele innych.

Masz pytania?

Jeżeli interesujesz się inteligentnymi rozwiązaniami dla domu i chcesz dowiedzieć się, które najlepiej sprawdziłyby się w Twoim domu, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością doradzimy Ci jak rozplanować sterowanie oświetleniem w Twoim domu i dopasować odpowiednie przyciski do jego wnętrz.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz

Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Pozostałe artykuły

Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.