Twoja smart przestrzeń

Poznaj możliwości inteligentnego domu

Inteligentny dom to miejsce, w którym wszystko jest pod Twoją kontrolą. Możesz swobodnie sterować wszystkimi podłączonymi do wspólnej sieci urządzeniami bez ruszania się z miejsca – z każdego miejsca w budynku i poza nim, bez pośpiechu i bez problemu. System inteligentnego domu pozwala na automatyzację działania niektórych instalacji. Inteligentne rolety czy inteligentne oświetlenie to podstawowe elementy, bez których większość naszych klientów nie wyobraża sobie już życia w swoich domach.

Ale właściwie

Jak to działa?

Stawiamy na rozwiązania przewodowe, są one najpewniejsze. Wszystkie urządzenia magistralne są połączone jednym przewodem magistralnym KNX BUS. Już na etapie okablowania okazuje się, że ilość użytego okablowania staje się mniejsza niż w identycznym domu z klasyczną instalacją. Rozwiązania smart dla domu pozwalają za sprawą automatyzacji w znaczącym stopniu zoptymalizować koszty jego eksploatacji.

W każdym pomieszczeniu umieszczamy przycisk lub czujnik obecności wyposażony w czujnik temperatury, dzięki czemu możemy sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna. Inteligentne rolety to tak naprawdę zwykła roleta ze standardowym silnikiem 230 V, podłączona do aktora roletowego. To właśnie w aktorze dzieje się cały proces automatyzacji i dostosowania do potrzeb użytkownika. Jeśli wymagania są większe, możemy uzyskać jeszcze bardziej rozbudowane funkcje za sprawą logik.

Domownicy mogą korzystać ze scen – czyli z wielu funkcji ukrytych pod jednym przyciskiem na ścianie lub w aplikacji na smartfonie. Możliwości są takie jak wyobraźnia inwestorów, jednak aby było łatwiej poznać możliwości zaprojektowanej inteligentnej instalacji sporządzamy zeszyt przycisków, na którym opisujemy poszczególne funkcje przycisków. Często na tym etapie, inwestorzy wpadają na własne pomysły dotyczące układu przycisków lub dokładnych funkcji przypisanych do scen.

12:25

Sceny

Jaki wygląda proces

Nowa instalacja

Proces instalacji poszczególnych elementów inteligentnego domu przebiega etapami. Najważniejszy jest projekt, dzięki któremu możemy urzeczywistnić Twoje marzenie o posiadaniu funkcjonalnej i bezpiecznej przestrzeni wyposażonej w systemy sterowania domem. Kiedy mamy już gotowy projekt oraz umowę, możemy przejść do instalacji oraz programowania, a także wdrażania Cię w tajniki pracy domu smart.

Po odbiorze końcowym inwestycji dajemy 30 dni na bezpłatne wprowadzenie dodatkowych zmian na przyciskach lub w wizualizacji.

Oferta i projekt koncepcyjny

Projekt

Oferta

Prace instalacyjne

Zeszyt przycisków

Programowanie i wizualizacja

Dokumentacja powykonawcza

Serwis

QuickTec

Sterowanie domem

Automatyka domowa daje naprawdę wiele możliwości. Inteligentny dom to nie tylko komfort i wygoda użytkowania to również gwarancja bezpieczeństwa oraz dostęp do wielu funkcji jednocześnie. Inteligentny dom to urządzenia, które potrafią ułatwić Ci życie w najlepszym tego słowa znaczeniu. Chcesz posłuchać ulubionej piosenki, ale nie masz ochoty wstawać z kanapy? Nie ma problemu, możesz to zrobić zdalnie. Wystarczy, że sięgniesz po swój telefon i wykonasz na nim kilka prostych gestów.

Oświetlenie

Zobacz więcej

Ogrzewanie

Zobacz więcej

Wentylacja i klimatyzacja

Zobacz więcej

Bezpieczeństwo

Zobacz więcej

Wideodomofon

Zobacz więcej

Multiroom

Zobacz więcej

Stacje ładowania pojazdów

Zobacz więcej
Jak wygląda proces

Retrofitting

Modernizacja, unowocześnienie, czy też retrofitting właśnie, to nic innego, jak trwałe ulepszenie Twojego domu. Zwiększenie jego wydajności, poprawa wartości użytkowej oraz uwspółcześnienie. Dzięki takim zabiegom, jak retrofitting, sterowanie inteligentnym domem staje się szybkie, łatwe i przyjemne. Podobnie jak poprzednio, proces retrofittingu również przebiega etapami.

Inwentaryzacja wstępna

Oferta

Projekt

Prace instalacyjne

Zeszyt przycisków

Programowanie i wizualizacja

Dokumentacja powykonawcza

Serwis

Zobacz jak możesz zwiększyć swój komfort

Funkcje komfortowe

Inteligentne rozwiązania dla domu mają wiele zalet. Dzięki nim możesz bez problemu kontrolować to, co dzieje się w Twoim mieszkaniu, gdy jesteś poza nim. Jednym ruchem palca na ekranie dedykowanego urządzenia możesz zmieniać barwy i natężenie świateł w domu, włączać ogrzewanie bądź sterować systemem monitoringu. Kiedy i jak tylko chcesz.

Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja

  • Funkcja impreza – włączenie rekuperacji na wyższy bieg
  • Funkcja ECO – automatyczne obniżanie temperatury podczas braku obecności w pomieszczeniu
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja

Symulacja obecności

  • Funkcja wakacje – symulacja obecności według naturalnego rytmu życia domowników
Symulacja obecności

Multiroom

  • Funkcja budzenie muzyką
  • Funkcja muzyka w łazience – automatycznie włącza się po wykryciu obecności
Multiroom

Oświetlenie

  • Funkcja HCL (Human Centric Light) –  dostosowanie barwy i natężenia oświetlenia do naturalnego rytmu dobowego człowieka
  • Funkcja automatyczne oświetlenie – załączanie oświetlenia z czujnika obecności np. w ciągach komunikacyjnych lub w łazience
Oświetlenie

Okna elektryczne

  • Funkcja automatyczne zamykanie – w razie ryzyka opadów deszczu wykrytego przez stację pogodową
  • Funkcja stanu otwarcia okien – podczas uzbrojenia systemu bezpieczeństwa użytkownik dostaje powiadomienie o wykryciu otwartego okna
Okna elektryczne

Rolety, żaluzje, zasłony

  • Funkcja zmierzch – automatyczne opuszczenie rolet na podstawie zegara astronomicznego
  • Funkcja świt – automatyczne podnoszenie rolet na podstawie zegara astronomicznego
  • Funkcja ECO oświetlenie – dostosowanie kąta lameli żaluzji do zadanego natężenia oświetlenia w pomieszczeniu
Rolety, żaluzje, zasłony

Ochrona przed mrozem

  • Funkcja ochrona przed mrozem – włączenie ogrzewania podjazdu lub rynien po wykryciu ryzyka mrozu
Ochrona przed mrozem
Na czym pracujemy

Najczęściej integrowane przez nas systemy

KNX

System KNX to magistralny system automatyki budynkowej. Wszystkie urządzenia w systemie KNX używają tego samego medium transmisyjnego, co oznacza, że jest możliwa wymiana danych pomiędzy urządzeniami w topologii magistrali.

System KNX ma zdecentralizowaną strukturę, czyli nie ma potrzeby montowania jednostki centralnej, ponieważ „inteligencja” systemu jest rozsiana po wszystkich urządzeniach. Centralizacja systemu KNX jest jednak możliwa, jeśli jest to wymagane.
Jeśli jedno urządzenie ulegnie awarii, reszta urządzeń będzie kontynuowała swoją pracę.

ponad
 
producentów KNX
ponad
 
certyfikowanych urządzeń KNX
ponad
 
lata na rynku

System KNX jest otwarty, co pozwala na dobór urządzeń adekwatnie do wymogów klienta zarówno pod kątem wizualnym jak i funkcjonalnym. Jest możliwe zestawienie w jednym projekcie, np. przycisków kilku różnych producentów, a nawet zintegrowanie z innymi systemami automatyki.

Technologia KNX to prekursor w sterowaniu domem i budynkiem, jest otwarta na nowości technologiczne takie jak IoT i stale się rozwija.

BMS

System zarządzania budynkiem daje możliwości usprawnienia pracy oraz ogranicza ilość problemów do minimum dla każdego użytkownika.

Główne korzyści z tego systemu:

  • Podniesienie komfortu dla użytkowników
  • Optymalizacja zużycia energii i obniżenie kosztów eksploatacji
  • Wzrost poziomu bezpieczeństwa budynku

Komfort przebywania w pomieszczeniu jest znacznie uzależniony od warunków cieplnych i efekty wentylacji. Poprawnie zintegrowany system automatyki budynkowej BMS zapewnia możliwość dostosowania idealnej temperatury i wilgotności oraz skuteczną wymianę powietrza równocześnie zapewniając optymalizację kosztów zużycia ciepła i energii.

Przykładowo, gdy użytkownik opuści klimatyzowane pomieszczenie lub otworzy okno, system BMS automatycznie wyłącza urządzenia klimatyzacyjne lub grzewcze.

Monitorowanie stanu zabezpieczeń elektrycznych, rejestracja zużycia energii elektrycznej, ciepła, chłodu i wody pozwala na podejmowanie świadomych decyzji i szybką reakcję w przypadku awarii. System BMS alarmuje obsługę tak, aby usterka została usunięta w możliwie jak najkrótszym czasie nie zakłócając normalnego użytkowania budynku.

Systemy bezpieczeństwa

Firma Jablotron za sprawą 30 lat doświadczenia w rozwijaniu i produkowaniu alarmów udostępnia klientowi prostą, intuicyjną i wygodna aplikację mobilną. Poza standardowymi przewodowymi urządzeniami oferuje również bezprzewodowe, co w razie nieplanowanej rozbudowy lub zmiany użytkowania obiektu pozwala na dodanie do aktualnego systemu bezprzewodowej czujki na baterie bez potrzeby tworzenia osobnej strefy. System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN) tej firmy działa w topologii magistrali co daje przewagę nad topologią gwiazdy przez mniejszą ilość użytych przewodów podczas instalacji. W ofercie są również inteligentne funkcje tj. ogrzewanie, otwieranie garażu po rozbrojeniu alarmu np. mrugnięciem świateł lub pilotem.

Serwer wizualizacji

Babtechnologie. Firma oferująca wizualizacje, serwery wizualizacji oraz urządzenia pozwalające integrować systemy domowe z IoT. Standardową wizualizacją jaką proponujemy inwestorom jest CUBEVISION 2. Na tablecie i w przeglądarce jako tło można ustawić zdjęcie pomieszczenia, w urządzeniach mobilnych konfiguracja przycisków jest ułożona w wygodny do użycia sposób. Aplikacja ładuje się szybko i jest bardzo responsywna, oferuje możliwość samodzielnego tworzenia scen przez upuszczanie poszczególnych elementów w odpowiednie miejsce.

Bardziej zaawansowaną wizualizacją jest CONTROL L, jest najlepszym rozwiązaniem dla większych budynków. Na rzucie piętra można umieszczać poszczególne przyciski funkcyjne.

Wizualizację CONTROL L można łączyć z CUBEVISION 2.

strzałka
Podział zastosowania systemów na rodzaje budynków
KNX BMS Systemy bezpieczeństwa Serwer wizualizacji
Domy jednorodzinne i wille
Budynki komercyjne
Budynki przemysłowe
Poszczególne systemy można integrować ze sobą
Miej kontrolę nad swoim domem

Monitorowanie danych

  • zużycie energii elektrycznej (fotowoltaika, samochód
    elektryczny, dom)
  • czas pracy opraw oświetleniowych
  • zużycie gazu
  • zużycie wody
Co jeszcze Cię ciekawi?

Najczęściej zadawane pytania

Automatyka budynkowa w technologii KNX może być tańsza, porównywalna lub droższa niż rozwiązania konkurencyjnych firm. Wszystko zależy od wybranych urządzeń.  W technologii KNX mamy możliwość doboru urządzeń różnych producentów co pozwala na optymalizację kosztów względem funkcjonalności, które klient chciałby osiągnąć. Technologia KNX daje największą możliwość integracji z innymi systemami dlatego może być postrzegana jako droższa niż inne systemy smart home. Jeśli chcesz sprawdzić jak wygląda cenowo Twój wymarzony inteligentny dom, spytaj nas o darmową wycenę. KNX może okazać się tańszy niż systemy innych firm.

Instalacja systemu KNX w domu pozwala na dopasowanie działania poszczególnych systemów do potrzeb mieszkańców. W standardowej instalacji Smart główne korzyści to:

  • Zmniejszenie ilości przycisków na ścianie za sprawą wielofunkcyjnych przycisków.
  • Możliwość umieszczenia na przyciskach scen np. Kino które spowodują jednym przyciskiem opuszczenie rolet, zasłonięcie zasłon, przyciemnienie lub wyłączenie oświetlenia, opuszczenie ekranu, opuszczenie windy i włączenie rzutnika.
  • Możliwość sterowania za pomocą aplikacji na telefon/tablet.
  • Zautomatyzowanie działania oświetlenia w ciągach komunikacyjnych oraz w łazienkach – dostosowanie natężenia oświetlenia do pory dnia.
  • Sterowanie ogrzewaniem – większość przycisków ma w sobie czujnik temperatury co pozwala na sterowanie z przycisku z wyświetlaczem lub aplikacji.

Najlepiej jak najwcześniej, gdy już inwestor posiada projekt budowlany lub projekt architektury wnętrz. To dobry moment na spotkanie i rozmowę o możliwościach systemu KNX oraz zaprezentowanie działania urządzeń KNX. Ostatnim momentem w którym można się zdecydować na system KNX jest jeszcze przed położeniem okablowania ze względu na konieczność użycia przewodu magistralnego. Wszystkie urządzenia tj. rolety czy rekuperator jeśli będą miały być zintegrowane z systemem KNX muszą być sprawdzone pod kątem możliwości integracji.

Z wykwalifikowanym integratorem system KNX jest dopasowany do potrzeb. Każdy użytkownik systemu może mieć indywidualnie wyglądającą aplikację. Dla większości domowników system KNX sprawi, że dom stanie się zautomatyzowany i nie będą musieli przejmować się zmianą ustawień. Zaawansowane odczyty systemu, można ukryć dla użytkowników, którzy ich nie potrzebują. Do każdego systemu dostarczamy instrukcję użytkowania oraz zapewniamy szkolenie z obsługi oraz wsparcie techniczne.

Czujniki temperatury: Monitorują temperaturę pomieszczeń i mogą regulować system ogrzewania lub klimatyzacji w zależności od ustawionych parametrów.

Czujniki wilgotności: Służą do pomiaru wilgotności powietrza w pomieszczeniach. W połączeniu z innymi urządzeniami KNX mogą wpływać na systemy wentylacyjne lub nawilżacze.

Czujniki jakości powietrza: Monitorują jakość powietrza, taką jak poziom CO2 lub lotnych zanieczyszczeń organicznych i mogą wpływać na systemy wentylacji.

Czujniki ruchu (detektory ruchu): Wykrywają obecność ludzi w pomieszczeniach i mogą sterować oświetleniem lub systemami alarmowymi w zależności od aktywności.

Czujniki obecności (detektory obecności): Podobnie jak czujniki ruchu, ale bardziej reagują na stałą obecność w danym obszarze. Często posiadają w sobie dodatkowo czujniki natężenia oświetlenia i temperatury.

Czujniki natężenia oświetlenia: Mierzą poziom natężenia oświetlenia w pomieszczeniach i mogą sterować oświetleniem w celu utrzymania odpowiedniego poziomu oświetlenia.

Przyciski KNX: Pozwalają na ręczną kontrolę różnych funkcji domu i scen w systemie KNX. Często mają wbudowany czujnik temperatury i jakości powietrza.

Panele dotykowe: Pozwalają użytkownikom na sterowanie i zarządzanie różnymi funkcjami systemu KNX.

Aktory: Urządzenia sterujące, które mogą włączać i wyłączać urządzenia elektryczne, takie jak oświetlenie, grzejniki, wentylatory, rolety, bramy itp.

Serwery wizualizacji: Umożliwiają zdalny dostęp do systemu KNX za pośrednictwem smartfonów, tabletów itp.

Jak najbardziej integrator powinien zapewnić odpowiednie szkolenie z obsługi systemu oraz dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty (projekt instalacji, projekt funkcji) i pliki zawierające program KNX. Nasz klient otrzymuje pełne wsparcie techniczne oraz gwarancję na urządzenia i nasze usługi. Dodatkowo po zakończeniu prac przekazujemy klientowi projekt instalacji elektrycznej, projekt funkcji przycisków oraz indywidualny program KNX. Podczas przekazania dokumentacji przeprowadzamy również szkolenie dla użytkowników.

Tak, jak najbardziej system KNX umożliwia zarządzanie domem zdalnie za pomocą aplikacji na smartfonie, tablecie lub komputerze, wystarczy mieć w swoim systemie zainstalowany serwer wizualizacji.

W systemie KNX możemy tworzyć różne sceny, które ułatwią funkcjonowanie w danym budynku. Jako przykładowe sceny można zrobić:

  • Symulacja obecności – gdy nie ma nas w domu,
  • Wyłącz wszystko – gdy chcemy wyłączyć w domu wszystko wychodząc z domu jednym naciśnięciem przycisku,
  • Zamknij wszystkie rolety – gdy idziemy spać lub wychodzimy z domu,
  • Scena „Kolacja” – włączają się odpowiednie obwody oświetleniowe dopasowane do przyjęcia posiłku wieczorem,
  • Scena „Kino” – rolety opuszczają się, opusza się ekran, a z pod sufitu wysuwa się projektor.

Po uruchomieniu systemu KNX nie ponosisz już żadnych kosztów związanych z tym systemem. W zależności od wizualizacji, którą klient wybierze mogą być potrzebne ewentualne dodatkowe koszty chmury np. GIRA, JUNG. Jednak istnieją również wizualizacje, które nie wymagają dodatkowych opłat tj. Cubevision 2+ lub Basalte Home Server.

Po co dalej wstawać, żeby zgasić światło?

Spraw, żeby twoja przestrzeń była smart

telefon
Wybierz numer zadzwoń
lub
poczta e-mail
Otwórz maila napisz