Pozostałe artykuły
Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.
Spis treści
Smart Home zaczyna stawać się standardem, a korzyści płynące ze sterowania ogrzewaniem w systemie KNX pozwalają oszczędzić znaczną sumę pieniędzy oraz zwiększyć komfort domowników. Ciepło kojarzy się nam z bezpieczeństwem, domowym ogniskiem – jest niezbędnym elementem naszej wygody. Nie mamy wpływu na temperatury na zewnątrz, w Smart Home możemy jednak z łatwością sterować nimi wewnątrz budynku tak aby osiągnąć wymarzony komfort cieplny.
W praktyce konieczność regulacji temperatury w inteligentnym domu prawidłowo dopasowanym do potrzeb mieszkańców może być wyeliminowana. Automatyka może utrzymywać komfortowe warunki, gdy jesteśmy w domu, a w razie naszej nieobecności sprawi, że systemy przejdą w tryb oszczędzania.
Komfort cieplny to idealne warunki, w których człowiek nie odczuwa, ani ciepła ani zimna. Mocno nagrzane grzejniki lub intensywny nawiew chłodnego powietrza może taki komfort cieplny zaburzyć. Aby temu zapobiec, należy wpłynąć na jego równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniach. Taki efekt można osiągnąć stosując ogrzewanie podłogowe. Na komfort cieplny wpływa również optymalna wilgotność, którą można monitorować przy pomocy wbudowanego w przycisk z wyświetlaczem czujnika.
Większość przycisków w standardzie KNX może być wyposażona w czujnik temperatury. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, nawet przycisk, który nie ma wbudowanego wyświetlacza pozwalającego sterować temperaturą i wyświetlać jej wartość, może mieć w sobie czujnik temperatury. Dlatego też projektując rozmieszczenie przycisków mamy na uwadze umieszczenie ich w każdym pomieszczeniu, w którym będzie osobna pętla grzewcza, którą można sterować indywidualnie. Oznacza to, że korzystając z usług doświadczonego integratora przy odpowiednio zaprogramowanym systemie, można zredukować ilość przycisków z wyświetlaczami do minimum.
Przyciski z wyświetlaczami można umieścić np. w łazienkach – czyli tam, gdzie chcemy mieć pod kontrolą temperaturę pomieszczenia, bez konieczności włączania aplikacji.
W Smart Home sterowanie temperaturą może być zautomatyzowane. Jednak w razie sytuacji nadzwyczajnych dostęp do odczytu oraz sterowania temperaturami, zawsze jest możliwy z poziomu aplikacji mobilnej lub przycisku. Integracja wielu systemów domowych z ogrzewaniem sprawia, że działa ono możliwie najwydajniej. Przykładowo można wysłać z kontaktronów w oknach informację o otwarciu okna co wyłączy ogrzewanie w pomieszczeniu.
W każdym pomieszczeniu, którego temperatura jest kontrolowana, użytkownik ma możliwość indywidualnego dopasowania temperatur do 4 trybów pracy (komfort, poza domem, nocny, ochrona przed zamarzaniem), które można przełączać manualnie z poziomu aplikacji, z przycisku, za pomocą czujnika obecności lub harmonogramu.
Istnieje również możliwość opóźnienia czasu przejścia poszczególnych trybów – przy zmianie trybu pracy regulatora.
Maksymalną oszczędność można osiągnąć przez zastosowanie czujników obecności w pomieszczeniach, w których przebywa się najczęściej np. Salon, Kuchnia, Jadalnia czy Sypialnia. Taki czujnik obecności poza możliwością sterowania oświetleniem daje również możliwość integracji z systemem ogrzewania, a dzięki temu po wykryciu braku obecności po określonym czasie ogrzewanie samo przełączy się w tryb ECO.
Koniec kłopotów z zaparowanym lustrem po kąpieli – po wejściu do łazienki z czujnikiem obecności może włączyć się mata grzewcza pod lustrem.
Dla niektórych rodzin inną wygodną opcją zamiast czujników obecności może być ustawienie harmonogramów ogrzewania. Przełączanie trybów temperatury będzie następowało w określonych godzinach. Taki harmonogram można podzielić na dni robocze, nierobocze i specjalne, czyli np. święta.
Wiadomo, że w życiu zdarzają się niespodzianki – na takie sytuacje system KNX też ma odpowiedź. Za pomocą aplikacji łatwo można przełączyć tryb Ekonomiczny ogrzewania w tryb Komfort podczas niespodziewanej zmiany planów spowodowanej np. przeziębieniem.
Optymalnie zintegrowane ogrzewanie w systemie KNX podczas dostosowywania temperatury w pomieszczeniach bierze pod uwagę takie czynniki, jak: aktualna pogoda, temperatury na zewnątrz, pora dnia, obecność domowników w budynku i inne.
System możemy dopasować tak, by odpowiadał naszym indywidualnym preferencjom oraz trybowi życia. A w razie nieoczekiwanych sytuacji – możemy szybko zmienić poszczególne opcje z poziomu aplikacji mobilnej.
Komfort termiczny, który osiągamy dzięki automatyzacji sterowania instalacją grzewczą to nie jedyna korzyść. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii życie w Smart Home staje się wygodne i oszczędne.
Płynące ze sterowania ogrzewaniem przy użyciu systemu KNX oszczędności wynikają z następujących zagadnień:
Dla porównania, przy zastosowaniu tradycyjnych technik typu zawory grzejnikowe, nie zawsze można osiągnąć pełny komfort termiczny. Wynika to z tego, że tradycyjne grzejniki pozwalają jedynie na ustawienie stałej temperatury w pomieszczeniach. Jak wiemy, w wielu przypadkach nie jest to komfortowe i nie przekłada się na oszczędność energii tak jak w inteligentnych systemach budynkowych.
Technologia daje nam wygodę, komfort oraz spokój. Nie musimy martwić się o czynności codziennego życia, takie jak, np. niewyłączone światło, czy ogrzewanie, które pochłania mnóstwo energii. Smart Home bez problemu może nas w tym wyręczyć i przynieść namacalne korzyści. W razie awarii system poinformuje nas o problemie – dostaniemy powiadomienie w aplikacji.
Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz uzyskać oszczędność zużywanej energii? Zależy Ci na zmniejszeniu kosztów eksploatacji domu? Chętnie doradzimy Ci, jak przygotować się do budowy domu inteligentnego i pomożemy w doborze urządzeń sterujących instalację grzewczą w Twoim domu.
Wymagane pola są oznaczone *
Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.
Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.