27 lipca 2023 | autor: Vitalii Chizhykov

Jaką stację ładowania ABB do samochodu elektrycznego wybrać?

Wybór stacji ładowania samochodu elektrycznego zależy od różnych czynników, takich jak model samochodu, moc ładowania, dostępne miejsce, budżet i preferencje użytkownika.

Poniżej opowiemy nieco więcej co warto wziąć pod uwagę przy wyborze stacji ładowania samochodu do domu:

 1. Moc ładowania
  Przede wszystkim należy zdecydować, jakiej mocy ładowania potrzebujesz. Stacje ładowania mają różne poziomy mocy, zazwyczaj wyrażane w kilowatach (kW). W zależności od potrzeb i możliwości, możesz wybrać stację o mocy 3,7 kW, 7,4 kW, 11 kW, 22 kW lub więcej. Pamiętaj, że nie wszystkie samochody elektryczne są w stanie korzystać z najwyższych poziomów mocy.
 2. Rodzaj złącza:
  Ważne jest, aby wybrać stację ładowania z odpowiednim złączem do Twojego samochodu elektrycznego.

  Dla przykładu:


 3. Funkcje i dodatkowe opcje:
  Niektóre stacje ładowania mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak możliwość monitorowania zużycia energii, integrację z aplikacją mobilną, płatności online czy zarządzanie harmonogramem ładowania.

  Warto jest poznać jakie funkcje oferują poszczególne ładowarki. Może się okazać, że niektóre z nich będą dużym wsparciem, dając nam dodatkowe informacje tj.
  ● monitorowanie procesu ładowania,
  ● podgląd maksymalnej mocy, którą możemy pobrać z sieci,
  ● historię ładowania.


 4. Bezpieczeństwo:
  Upewnij się, że wybrana przez Ciebie stacja ładowania spełnia standardy bezpieczeństwa i jest certyfikowana przez odpowiednie organy.
 5. Instalacja
  Przed zakupem stacji ładowania sprawdź, czy Twój dom ma odpowiednią instalację elektryczną. Czasami konieczne jest dostosowanie lub rozbudowa instalacji, aby obsłużyć stację ładowania o wyższej mocy. Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze ładowarki i nie wiesz czy twój dom posiada odpowiednią instalację elektryczną możesz do nas napisać.
 6. Budżet:
  Stacje ładowania samochodów elektrycznych mają różne ceny, zależne od mocy, marki i dodatkowych funkcji. Określ swój budżet i zidentyfikuj stacje ładowania, które mieszczą się w tej kwocie.
 7. Wyposażenie standardowe:
  Każda stacja wyposażona jest w gniazdo:
  ● ethernet (RJ45, złącze LAN)
  ● WiFi (2.4 GHz)
  ● bluetooth
  ● protokół OCPP 1.6 (1.6J, protokół do łączenia się z chmurą ABB lub z zewnętrznym systemem operatora
  ● złącze Modbus (RS485) do lokalnego zarządzania mocą ładowania ładowarki z wykorzystaniem zewnętrznego inteligentnego licznika
  ● konfigurowalne styki bezpotencjałowe
 8. Wyposażenie dodatkowe:
  Przy doborze stacji ładowania można ją wyposażyć w zasilanie jednofazowe lub trójfazowe. Stację ładowania można wyposażyć w kabel Typ 2 o długości 5 metrów lub w gniazdo Typ 2 standardowe lub z przesłoną.

Do stacji ładowania wyposażonej w gniazdo można dokupić jedno lub trójfazowy kabel o długości 7 metrów.

Dodatkowo można wyposażyć stację w:
● wyświetlacz LCD
● licznik z certyfikatem MID
● czytnik kart RFID (z logo ABB lub bez)

● wbudowany modemem GSM (obsługuje 3G, 4G i LTE)
personalizowany nadruk

● piedestał dla jednej lub dwóch ładowarek gdy chcemy mieć stację ładowania wolnostojącą – np. w sytuacji gdy nie mamy miejsca na ścianie


Jeżeli poszukujesz właśnie stacji ładowania, ale nadal masz wątpliwości co do wyboru, zapraszamy do kontaktu z nami. W naszym sklepie znajdziesz model dopasowany do Ciebie. A jeżeli masz pytania, chętnie pomożemy Ci wybrać najlepiej dopasowaną ładowarkę do Twoich potrzeb i budżetu.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz

Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Pozostałe artykuły

Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.