7 czerwca 2022 | autor: Katarzyna Janiak

Inteligentny dom – sterowanie roletami, żaluzjami i zasłonami w systemie KNX

Systemy inteligentnej automatyki budynkowej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednym z najchętniej wybieranych elementów Smart dla domu są automatyczne rolety, żaluzje i zasłony. Inteligentny dom w systemie KNX pozwala Ci nimi sterować z aplikacji, przycisków lub za pomocą stacji pogodowej.

Jednym przyciskiem możesz sterować zdefiniowaną przez Ciebie grupą przysłon okiennych, np. w danym pomieszczeniu lub na całym piętrze. Zastosowanie automatyki sprawi, że w przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych poczujesz się spokojniejszy, ponieważ żaluzje zewnętrzne zintegrowane ze stacją pogodową, same podniosą się, aby nie ulec uszkodzeniom.

Przesłony okienne – sterowanie

Jedną z największych zalet, jeżeli chodzi o automatykę przysłon okiennych, jest wygoda. W większych pomieszczeniach ilość rolet, żaluzji i zasłon sprawia, że sterowanie ręczne staje się utrapieniem, a sterowanie w standardowej instalacji wymaga zamontowania wielu przycisków, co na ogół nie wygląda najlepiej. Brak automatyki sprawia, że nie masz możliwości zdalnego sterowania pracą rolet, co w dużym stopniu wpływa na komfort ich użytkowania.

W systemie KNX możliwości sterowania jest znacznie więcej. Co sprawia, że w zależności od wykonywanej czynności możesz wybrać, czy chcesz użyć do sterowania przycisku na ścianie, czy też podnieść rolety, żaluzje lub zasłony siedząc wygodnie na sofie. Przyciski w systemie KNX potrafią jednak o wiele więcej, mogą mieć wbudowany czujnik wilgotności, termostat czy nawet czujnik jakości powietrza.

Gira seria Komfort 4 – biały mat
Gira seria Komfort 4 – mosiądz

Sterowanie za pomocą zegara astronomicznego

Żaluzje, rolety i zasłony sterowane automatycznie znacząco poprawiają wygodę codziennego życia. Automatyka umożliwia łatwe użytkowanie (obniżanie lub podnoszenie) przysłon w zależności od warunków panujących na zewnątrz.

W inteligentnym domu rolety można zaprogramować tak, aby działały zgodnie z zegarem astronomicznym. Sprawi to, że na podstawie codziennej godziny zmierzchu rolety opuszczą się, np. pół godziny przed zmierzchem – odstęp czasu możemy dopasować do Twoich potrzeb. Adekwatnie mogą działać rolety o poranku, a po świcie mogą powoli się podnosić, wpuszczając stopniowo do środka coraz więcej światła.

Funkcją inteligentnego sterowania roletami mogą z łatwością sterować osoby starsze lub z różnymi ograniczeniami ruchowymi. Takie rozwiązania sprawdzą się również dla rodzin z dziećmi. Automatycznymi żaluzjami, roletami oraz zasłonami można sterować na odległość, bez konieczności wchodzenia do dziecięcego pokoju, np. w trakcie drzemki malucha. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala zminimalizować ryzyko przebudzenia się dziecka.

Sterowanie czujnikiem natężenia oświetlenia

Inteligentne systemy sterowania osłonami okiennymi można również połączyć z automatycznym systemem sterowania oświetleniem. Ilość wpadającego do pomieszczenia światła zewnętrznego można regulować, integrując żaluzje z czujnikami natężenia oświetlenia lub ze stacją pogodową, która śledzi horyzont słońca oraz azymut i stopniowo, po kolei domyka lub otwiera rolety lub żaluzje. W takim wypadku, gdy czujnik wykryje, że jest zbyt ciemno, to lamele żaluzji obrócą się, aby wpuścić więcej światła.

Gdy na zewnątrz robi się ciemno, natężenie oświetlenia może równie dobrze samo dostosować się do określonej wartości– przy użyciu lamp ściemnialnych DALI – dając tym samym dodatkową możliwość sterowania z przycisku.

Funkcja „Scena Wakacje”

Inteligentne sterowanie roletami, żaluzjami oraz zasłonami dają również wysokie poczucie bezpieczeństwa. Dzięki symulacji obecności po wyjechaniu z domu możesz czuć się spokojny. System KNX sprawi, że Twój dom będzie sterował roletami, żaluzjami lub zasłonami odzwierciedlając rytm życia domowników, co odstraszy potencjalnych włamywaczy. To jakie systemy mają być wykorzystane do symulacji obecności zależy od Ciebie.

Funkcję wakacyjną automatycznych rolet można również połączyć z tą samą funkcją w inteligentnym sterowaniu oświetleniem. Symulacja obecności z wykorzystaniem zarówno automatyki oświetlenia, jak i automatyki przysłon okiennych skutecznie odstraszy potencjalnych włamywaczy.

Funkcja centralna – wiele korzyści w jednym miejscu

Wygodną funkcją jest również sterowanie grupami rolet, żaluzji i zasłon np. w danym pomieszczeniu lub na całym piętrze za pomocą jednego przycisku, lub jednego kliknięcia w aplikacji mobilnej. To bardzo dobre rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie przy dużych przeszkleniach.

Dzięki funkcji centralnej nie tracisz czasu na ręczne zasłanianie lub odsłanianie okien. W zależności od Twoich potrzeb sterowanie przysłonami może być centralne lub lokalne.

Oszczędność

Zintegrowanie rolet lub żaluzji ze stacją pogodową pozwala na generowanie oszczędności. W słoneczne dni rolety zostaną zasłonięte nawet podczas Twojej nieobecności, więc koszty wentylacji i klimatyzacji będą zmniejszone. Podczas mroźnych zimowych dni rolety lub żaluzje będą starały się wpuścić do domu jak najwięcej słońca, aby zminimalizować koszty ogrzewania.

Rolety można zintegrować również z innymi instalacjami w domu, nie tylko z oświetleniem. Idealnie sprawdzi integracja rolet z systemem alarmowym.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz zabezpieczyć swój dom i sprawić, aby stał się on miejscem, które odpowiada Twoim potrzebom, skontaktuj się z nami. Chętnie podpowiemy, jakie instalacje Smart dla domu warto wdrożyć jako pierwsze, a jakie w kolejnych etapach. Zapraszamy do kontaktu.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz

Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Pozostałe artykuły

Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.