4 sierpnia 2022 | autor: Katarzyna Janiak

Inteligentny dom – Sterowanie systemem bezpieczeństwa w systemie KNX

Inteligentny dom to kooperacja wszystkich instalacji. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, sprawa wygląda podobnie. W Smart Home działania podejmowane są automatycznie po wykryciu alarmu, odpowiednio zaprogramowane scenariusze czuwają nad bezpieczeństwem domu. W klasycznej instalacji system bezpieczeństwa w przypadku nieobecności w domu wyśle nam informację o zdarzeniu, ale nie zawsze jesteśmy w domu aby podjąć w szybkim czasie działania np. zakręcić zawór wody podczas zalania. Poniżej opisujemy z jakich elementów może składać się system bezpieczeństwa w inteligentnym domu. Pokazujemy jakie scenariusze bezpieczeństwa można zaprojektować dzięki możliwości integracji systemów domowych z systemem bezpieczeństwa.

Sterowanie systemem bezpieczeństwa

Do sterowania można wykorzystać manipulator, który służy do wprowadzenia kodu rozbrajającego oraz uzbrajania lub rozbrajania różnych stref domu. Manipulatory to wygodny sposób sterowania systemem bezpieczeństwa. Do sterowania systemem bezpieczeństwa można również używać aplikacji mobilnej np. myJablotron.

Manipulatory Jablotron
Aplikacja mobilna myJablotron

Czujnik ruchu

Czujniki ruchu to jedne z podstawowych urządzeń, które wykorzystuje się, by wykryć nieproszonych „gości” w domu lub na posesji. Informacje o odnotowanych ruchach przekazywane są na urządzenie mobilne do dedykowanej aplikacji, dzięki czemu użytkownik może mieć pełen obraz tego, co dzieje się pod jego nieobecność w domu lub mieszkaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest czujnik ruchu, który wykonuje zdjęcie po wykryciu ruchu i przesyła je prosto do aplikacji użytkownika.

Jablotron JA-120PC

Przykładem wykorzystania czujnika ruchu może być zastosowanie go na zewnątrz w celu chwilowego odcięcia dopływu wody do zraszaczy, tak aby umożliwić przejście bez ryzyka zmoczenia.

Kontaktrony, bariery podczerwieni

Kontaktrony to urządzenia pozwalające wykryć obecność intruza już podczas jego próby dostania się do domu. Wysyłają sygnał o otwarciu podczas wykrycia zwiększenia się szczeliny magnetycznej pomiędzy dwoma powierzchniami na których jest zamontowany, np. w drzwiach, oknach, bramach i furtkach.
Bariery podczerwieni zamontowane w świetle okna mogą dodatkowo informować o przekroczeniu strefy ochronnej.

Przykładem wykorzystania kontaktronów oraz barier podczerwieni jest scenariusz, w którym po wykryciu alarmu włączą się światła w danej strefie.

Czujnik dymu, gazu i czadu

W inteligentnych domach można również spotkać się z czujnikami dymu, gazu oraz czadu. W przypadku wykrycia przez system zwiększonego stężenia gazu lub czadu system załączy alarm a dodatkowo uruchomi wentylację aby wymiana powietrza następowała szybciej.

System zareaguje natychmiast i automatycznie zamknie wszystkie okna w pomieszczeniu, w którym doszło, np. do wybuchu pożaru odcinając dopływ powietrza potrzebnego do spalania.

fot. Gira

Kamery

Ważnym elementem systemu bezpieczeństwa są kamery, które pozwalają na zapisywanie nagrań, z poszczególnych części domu lub posesji. Odpowiednio skonfigurowany system monitoringu pozwala mieć na oku to co dzieje się w domu nawet podczas naszej nieobecności.
Nowoczesne kamery marki Avigilon pozwalają np. na otwieranie bramy na podstawie tablic rejestracyjnych oraz wyszukiwanie osób na podstawie rozpoznawania twarzy. Kamery tej firmy uczą się zachowań obiektów ruchomych ze swojego pola obserwacji, a następnie wykrywają i oznaczają wszelkie nietypowe sytuacje. Przykładowo kamera może mieć w swoim polu widzenia drzewo, z którego co jakiś czas spadają liście. Kamera Avigilon nauczy się, że to typowa sytuacja i nie będzie zapisywać nagrania w przypadku wykrycia takiego zdarzenia. Sprawia to, że przeglądanie zbiorów nagrań może zmniejszyć się z godzin do minut, a sprzęt jest mniej eksploatowany.

Zamki elektryczne

Dla osób nie lubiących nosić ze sobą kluczy przyjemniejszym rozwiązaniem może być użytkowanie zamków elektrycznych do otwierania drzwi wejściowych. Zamki elektryczne można otwierać przez czytnik linii papilarnych np. Ekey, jednak przy takim rozwiązaniu warto pamiętać aby zaprogramować więcej niż jeden palec do otwierania, żeby nie zaskoczył nas brak możliwości otworzenia drzwi spowodowany skaleczeniem. Innym rozwiązaniem jest karta zbliżeniowa, którą można nosić w portfelu lub otwieranie przez NFC – telefonem.

Czujnik jakości powietrza

Kolejnym rozwiązaniem, które przekłada się na wygodę, komfort, ale także bezpieczeństwo domowników, są czujniki jakości powietrza. Czujniki CO2 można montować w pomieszczeniach, ogrodach zimowych – w celu monitorowania warunków – w przypadku złej jakości powietrza otwierane są okna lub uruchamia się wentylacja.

Czujnik jakości powietrza można również umieścić na wlocie centrali, aby w przypadku wykrycia złej jakości powietrza wyłączał pracę centrali wentylacyjnej. Jest to przydatne gdy sąsiadom w pobliżu naszego domu zdarza się zanieczyszczać powietrze.

fot. Jung

Czujnik zalania

W inteligentnym domu czujnik zalania automatycznie zamknie zawór wody gdy zostanie zalany, zapobiegając dalszym uszkodzeniom domu. Dodatkowo zostaniemy poinformowani o takim zdarzeniu przez aplikację.

fot. Jablotron

Bezpieczeństwo dziecka

Wykorzystując kamerę w pokoju małego dziecka można wykorzystać mikrofon do wykrycia płaczu dziecka i dostać powiadomienie o takim zdarzeniu.

Światła i rolety

Scenariusze bezpieczeństwa

Podczas wykrycia alarmu oprócz sygnału dźwiękowego światła mogą włączyć się lub zacząć mrugać w całym domu, co może sprawić, że włamywacz zrezygnuje ze swoich planów, bo sąsiedzi łatwiej go zauważą. Wszystkie rolety i żaluzje podniosą się aby pokazać złodzieja lub zamkną się, aby nie wypuścić go do czasu przyjazdu służb interwencyjnych.
Uzbrojenie alarmu powoduje automatyczne zamknięcie rolet antywłamaniowych
Symulacja obecności to funkcja włączana na czas dłuższej nieobecności mieszkańców, np. podczas wyjazdu na wakacje. Na podstawie rytmu życia domowników system uruchamia światła i rolety w podobnych porach jak podczas ich obecności. Sprawia to wrażenie obecności i skutecznie zniechęca włamywaczy.

Wideomofon

Inteligentne domy mogą być również wyposażone w wideomofony, które oprócz tradycyjnych możliwości, mają również funkcje, takie jak możliwość robienia zdjęć, czy też krótkich nagrań. Takie opcje przydają się szczególnie w przypadku, gdy w domu nie ma nikogo przez dłuższy czas, np. w czasie urlopu bądź dłuższego pobytu w pracy. W wideodomofonie od ABB istnieje łatwa możliwość wygenerowania kodu dostępu do furtki, który ma określony czas ważności dla gości, zachęcamy do poznania wersji demonstracyjnej ABB Welcome IP.

Wideodomofon ABB Welcome
Wewnętrzny panel dotykowy ABB Welcome 7”

Centrala alarmowa

Głównym elementem systemu alarmowego jest centrala alarmowa, która steruje pracą czujników alarmowych oraz kontroluje ich stan. To właśnie centrala alarmowa w przypadku wykrycia zagrożenia włączy sygnał dźwiękowy, wyśle do nas powiadomienie oraz sygnał alarmowy do służb interwencyjnych.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane elementy systemu bezpieczeństwa zautomatyzowane w systemie KNX sprawią, że komfort oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców będą znacznie wyższe. Mamy jednak nadzieję, że opisane urządzenia nie będą musiały alarmować o żadnym nieprzyjemnym zdarzeniu. Dla każdego domu należy indywidualnie zastanowić się jakie urządzenia należy dobrać aby wyważyć ich ilość i dostosować do potrzeb mieszkańców tak aby życie w takim domu było wygodne i bezpieczne. Z chęcią doradzimy Ci jak dobrać do Twoich potrzeb urządzenia systemu bezpieczeństwa, tak abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo. Pomożemy Ci wybrać scenariusze bezpieczeństwa sprawiające, że dom automatycznie będzie reagował na alarmy.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz

Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Pozostałe artykuły

Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.