Pozostałe artykuły
Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.
Spis treści
Wentylacja i klimatyzacja pełnią ważną funkcję w inteligentnym domu, dzięki nim czujemy się komfortowo w upalne dni, a w pomieszczeniach zawsze znajduje się świeże powietrze. Dzięki integracji tych systemów w inteligentnym domu przede wszystkim automatyzujemy ich działanie, co sprawia że nie będziemy musieli szukać pilota do klimatyzacji gdy już zaczniemy odczuwać podwyższoną temperaturę. System zareaguje szybciej i sam włączy klimatyzację jeszcze przed obniżeniem naszego komfortu cieplnego.
Dzięki otwartości standardu KNX mamy najszerszą możliwość integracji z wieloma różnymi producentami wentylacji i klimatyzacji bez konieczności dokupowania dodatkowych pośrednich bramek komunikacyjnych, które są konieczne w systemach producenckich.
Sterowanie wentylacją w Smart Home może odbywać się automatycznie za sprawą integracji z czujnikiem obecności. Dzięki temu po wykryciu obecności w pomieszczeniu wentylacja mechaniczna uruchomi się na pierwszym biegu. System automatycznie wyłączy wentylację gdy minie określony czas od braku wykrycia ruchów w pomieszczeniu.
Czujnik obecności można umieścić w pomieszczeniu, w którym planowane są spotkania ze znajomymi lub rodzinne uroczystości, czyli w jadalni lub salonie.
Czujnik jakości powietrza można zamontować na przykład w ogrodzie zimowym, w pomieszczeniu w którym będzie dużo roślin.
Natężenie nawiewu można regulować za pomocą różnorodnych przycisków, z których wiele jest wyposażonych także w regulator temperatury.
Regulacja natężenia nawiewu wentylacji w systemie KNX jest możliwa na kilka sposobów. Oprócz przycisków na ścianie oraz sterowania z pomocą czujników obecności użytkownicy mogą mieć dostęp do aplikacji, w której mogą obserwować dane z regulatorów temperatury, czujników jakości powietrza. W aplikacji można także regulować natężenie nawiewu oraz klimatyzację poza standardowym sterowaniem oświetlenia czy rolet.
W inteligentnym domu klimatyzacja nie uruchomi się, gdy otworzymy okno w którym jest kontaktron lub gdy równocześnie będzie włączone ogrzewanie. Ochroni to nas przed dodatkowymi kosztami, nad którymi w standardowej instalacji elektrycznej trudniej zapanować. Dzięki integracji klimatyzacji z czujnikami obecności system będzie utrzymywał komfortową temperaturę w pomieszczeniach w zależności od obecności lub harmonogramu dopasowanego do mieszkańców.
W pomieszczeniu z dużą ilością okien klimatyzacja zintegrowana z systemem żaluzji i stacją pogodową może pomóc zmniejszyć koszty energii elektrycznej. W upalne dni kąt lameli żaluzji może automatycznie zmieniać się tak, aby wpuścić do pomieszczenia jak najmniej światła słonecznego dzięki czemu klimatyzacji łatwiej będzie schłodzić pomieszczenie.
W połączeniu harmonogramów i integracji systemu wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania z czujnikami obecności i jakości powietrza możemy osiągnąć idealne warunki, w których jesteśmy dotlenieni oraz odczuwamy komfort cieplny. Największą korzyścią pełnej integracji tych systemów jest jednak zminimalizowanie konieczności sterowania tych systemów przez użytkownika. Większość procesów jest regulowana automatycznie, a domownicy tylko w wyjątkowych sytuacjach potrzebują zmienić ustawienia. Dzięki temu mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo mając świadomość, że systemy współpracują ze sobą zabezpieczając nas przed generowaniem dodatkowych kosztów.
Inwestycja w inteligentny dom w miarę upływu czasu pozwala generować znaczne oszczędności energii elektrycznej sięgające nawet 30% w zależności od rodzaju budynku.
Inteligentny dom w systemie KNX wcale nie musi być drogi, dzięki możliwości doboru urządzeń od wielu producentów jesteśmy w stanie dopasować urządzenia pod względem funkcjonalnym i estetycznym do Twoich potrzeb. System KNX w Twoim domu jest „szyty na miarę”, a po wielu latach masz możliwość rozbudowy lub zmiany systemu o urządzenia innych producentów.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości systemu wentylacji i klimatyzacji w systemie KNX, to zachęcamy do kontaktu.
Wymagane pola są oznaczone *
Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.
Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.