13 października 2022 | autor: Katarzyna Janiak

Relacja z targów Light+Building 2022

Mieliśmy okazję odwiedzić największe targi oświetlenia oraz automatyki budynkowej Light + Building 2022 we Frankfurcie nad Menem. Organizowane są co dwa lata i są miejscem, w którym spotkać można wiele producentów urządzeń z certyfikatem KNX. Niektórzy producenci pokazują nowości, które będą mieli w sprzedaży dopiero za pół roku. Była to świetna okazja, aby sprawdzić jak działają urządzenia różnych firm oraz porozmawiać o ich funkcjonalnościach bezpośrednio z przedstawicielami firm.

Inteligentny dom w standardzie KNX można tworzyć wybierając urządzenia spośród ponad 500 producentów

Core

Core to turecka firma produkująca urządzenia z certyfikatem KNX, w 2021 r ich produkt wygrał nagrodę A DESIGN AWARD. Odwiedzając stoisko mieliśmy pierwszy raz do czynienia z tymi produktami. Zaskoczyła nas wysoka jakość wykończenia, różnorodność materiałów oraz prędkość działania paneli dotykowych z wyświetlaczami, biorąc pod uwagę ich wysoką rozdzielczość.

Materiały, z których wykonane są przyciski od firmy Core to metale w wersji szczotkowanej lub aluminium pokryte farbą i matową powłoką.

Rozmawiając z przedstawicielem dowiedzieliśmy się, że podczas projektowania kontrolerów z termostatem dużą wagę przykładano do łatwości w obsłudze. Niektóre rozwiązania innych producentów mogą być skomplikowane. Termostat Eclipse jest wyposażony w dwa przyciski oraz pokrętło służące do regulacji temperatury przez obrót oraz do wyboru funkcji przez przyciśniecie.

źródła zdjęć: https://core.com.tr/ oraz materiały własne

Tense

Tense to belgijski projektant i producent eleganckich przycisków, kontrolerów z wyświetlaczem i czujników obecności. Tense wyróżnia się produkcją zintegrowanych w kamieniu lub drewnie przycisków oraz gniazd. Ciekawym rozwiązaniem był przycisk z wyświetlaczem – zobacz jak działa:

Dodatkowo możliwa jest personalizacja różnymi metodami: mechaniczne lub laserowe grawerowanie oraz drukowanie nazwy funkcji.

źródła zdjęć: https://tense.be/ oraz materiały własne

GVS

GVS to chińska firma będąca członkiem organizacji KNX, posiadająca w ofercie pełną gamę produktów w standardzie KNX od aktorów przełączających, poprzez bramki IP, aż po wielofunkcyjne panele dotykowe.

źródła zdjęć: https://www.gvssmart.com/knx-system/ oraz materiały własne

JUNG

Jung to niemiecka firma z wieloletnią historią, ma bardzo szeroką ofertę do klasycznych oraz inteligentnych instalacji elektrycznych. Ciekawostką jest szeroka paleta kolorów Les Couleurs® Le Corbusier’a, w których możemy skonfigurować przyciski i dopasować je do kolorów wnętrz. Nowością jest bezprzewodowy system JUNG HOME działający w technologii MESH.

źródła zdjęć: https://www.jung.de/pl/ oraz materiały własne

EKINEX

To włoska firma, produkująca m.in gniazdka, przyciski oraz panele dotykowe w standardzie KNX. Plusem jest piękny design.

Doorbird

Doświadczona niemiecka firma produkująca wideodomofony z wysokiej jakości materiałów z przemyślanymi rozwiązaniami technicznymi. To jedna z firm, która ma możliwość integracji z wizualizacją inteligentnych domów której najczęściej używamy – CUBEVISION. Wchodząc na stoisko zauważyliśmy szeroką gamę kolorystyczną zewnętrznych stacji domofonowych i poznaliśmy przedstawiciela firmy, który rozwiał wiele naszych technicznych wątpliwości.

źródło zdjęć: https://www.doorbird.com/en/

GIRA

Gira to niemiecki producent pełnej gamy urządzeń dla klasycznych i inteligentnych instalacji elektrycznych. Oferuje również bezprzewodowe rozwiązania oraz wideodomofony. Duże wrażenie zrobił na nas modułowy wideodomofon System 106 – elegancki i prosty design.

źródło zdjęć: materiały własne

BASALTE

To belgijska firma oferująca urządzenia dla inteligentnych domów w standardzie premium. Przyciski są świetnej jakości, wyglądają minimalistycznie ale mają ciekawą funkcję sprawiającą że z pozoru 4 klawiszowy przycisk Sentido ma dużo więcej funkcji. Oprócz standardowych 4 funkcji, po przytrzymaniu co najmniej dwóch powierzchni palcami podświetlenie LED zaczyna zmieniać kolory. Po podniesieniu palców z przycisku podczas określonego koloru – uruchamiamy scenę – np. Kino lub Kolacja. Po krótkim dotknięciu wszystkich powierzchni przycisku możemy przykładowo włączyć lub wyłączyć całe oświetlenie, bez konieczności szukania przycisku.

Chyba największe wrażenie na targach zrobił na nas wideodomofon Adelante – jeszcze nie można go zamówić, ale robi świetne wrażenie. Z tego co wiemy Basalte pozwoli na duże możliwości konfigurowania, zewnętrzna stacja wideodomofonu będzie składała się z różnych modułów.

Basalte w ofercie ma również Panele dotykowe Ellie i Lisa – z ciekawostek można na nich odebrać obraz z wideodomofonu.

źródło zdjęć: materiały własne

INTERRA

Turecka firma specjalizująca się w urządzeniach dla inteligentnych budynków. Funkcjonalne aktory do sterowania funkcjami inteligentnego domu oraz przyciski w różnych wykończeniach.

źródło zdjęć: materiały własne

iLuxus

Niemiecka firma z bardzo elastycznym podejściem. Specjalizuje się w produkcji przycisków z metalowym wykończeniem. Są w stanie spełnić różne wymagania klientów, na przykład zaokrąglone rogi ramek, zintegrowane przyciski z lampką oraz wyciąć w metalu hotelowe numery pokoi. Metale mogą być szczotkowane lub z gładkim wykończeniem.
Z metalu potrafią spełnić wszystkie życzenia klienta.

źródło zdjęć: materiały własne

EAE

Turecka firma zajmująca się produkcją urządzeń do inteligentnych instalacji elektrycznych od aktorów aż po przyciski.

ABB

Międzynarodowy koncern ABB to producent urządzeń dla branży elektrycznej i energetycznej. Automatyka budynkowa to tylko jedna z dziedzin, w której firma ABB jest ekspertem od wielu lat. Idąc w kierunku ekologii możemy znaleźć w ofercie firmy ABB na przykład efektowne papierowe ramki. Serii ramek w których można wybierać jest wiele, a do nich można dopasować różne wypełniania, np. gniazdko z ładowarką USB-C, radio DAB+ z głośnikiem lub standardowe przyciski. Większą ilość funkcji dla inteligentnych domów możemy znaleźć w przyciskach Tenton lub Tacteo oraz panelu dotykowym Room Touch lub Smart Touch. Dla większych budynków z systemem BMS (Building Management System) producent proponuje system Cylon, a dla tego systemu efektowne czujniki jakości i temperatury powietrza.


ABB zaskoczyło przedstawieniem nowej serii przycisków go! smart, która za sprawą swojej funkcjonalności i efektownego animowanego podświetlenia statusowego zapowiada się być hitem. Ciekawą funkcją jest w tej serii możliwość włączenia lub wyłączenia scen po dotknięciu całą dłonią wszystkich pól dotykowych.


ABB Free@home flex – bezprzewodowy system inteligentnego domu, który po targach zacznie być rozpowszechniany w Polsce, chociaż za zachodnią granicą jest już używany. Przyciski Tenton również będą działać w tym systemie.

źródło zdjęć: materiały własne

Podsumowanie

Wielu producentów zaczęło oferować małe 2,4 – 4’’ panele dotykowe z dużą funkcjonalnością, kształtem przypominające standardowe przyciski. Pojawiają się coraz więcej bezprzewodowych rozwiązań pozwalających na przemianę klasycznej instalacji elektrycznej w inteligentną.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz

Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Pozostałe artykuły

Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.