1 marca 2023 | autor: Katarzyna Janiak

Jak inteligentny dom ułatwia życie osobom starszym

Technologia inteligentnego domu i automatyki budynkowej może zaoferować osobom starszym szereg korzyści, takich jak poprawa ich bezpieczeństwa i ogólnej jakości życia. Technologia automatyki budynkowej potrafi pomóc osobom starszym żyć wygodniej, bezpieczniej i niezależnie we własnych domach.

Oto kilka przykładów, w jaki sposób technologia inteligentnego domu może pomóc osobom starszym:

Bezpieczeństwo

  • System alarmowy
    Systemy automatyki budynkowej można zintegrować z czujnikami i alarmami w celu wykrywania potencjalnych zagrożeń, takich jak pożar, dym, wycieki gazu lub zalanie. Może to pomóc w zapobieganiu wypadkom i obrażeniom w domu.
  • Drzwi wejściowe
    Inteligentny zamek może wyeliminować konieczność używania kluczy – można wprowadzić kod lub przyłożyć „pastylke”, kartę lub otworzyć drzwi przez odcisk palca.
  • Oświetlenie
    Inteligentne oświetlenie może zapewnić lepszą widoczność, zwłaszcza w nocy, bez konieczności szukania przycisku na ścianie – po wykryciu ruchu oświetlenie uruchomi się na komfortowym poziomie jasności.
  • Wideodomofon
    Wideodomofon pozwoli osobom starszym zobaczyć kto stoi przed drzwiami zanim odpowiedzą. Skrzynka pocztowa na paczki – przydomowy paczkomat – ciekawe rozwiązanie umożliwiające odebranie paczek w dowolnym momencie bez konieczności wychodzenia do kuriera.
  • Zdalny monitoring
    Domy wyposażone w system automatyki budynkowej mogą być zdalnie monitorowane przez opiekunów lub członków rodziny, co pozwala im mieć oko na samopoczucie osoby starszej z odległości. Może to być szczególnie pomocne w przypadkach, gdy osoba starsza mieszka samotnie lub jest narażona na upadki lub inne wypadki.
Aplikacja ACC Mobile 3 dla kamer firmy Avigilon
  • Brama wjazdowa
    Dzięki automatyce budynkowej bramę można otworzyć z aplikacji w telefonie lub z przycisku na ścianie.

Komfort

  • Inteligentne urządzenia domowe mogą poprawić komfort osób starszych w ich domach. Na przykład inteligentne termostaty mogą automatycznie regulować temperaturę, utrzymując dom na komfortowym poziomie. Inteligentne rolety mogą również regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, dzięki czemu jest ono bardziej komfortowe dla użytkownika.
  • Kolejnym udogodnieniem dla osób starszych jest centralizacja funkcji, czyli sceny takie jak wyłącz wszystkie włączone oświetlenie np. przyciskiem przy łóżku albo scena idę spać, typu: wyłącz wszystkie oświetlenie, zamknij rolety, uzbrój alarm na dolnej kondygnacji w trybie nocnym oraz obniż temperaturę o 0,5°. Każde pomieszczenie może mieć jeden przycisk, który po długim przytrzymaniu lub zwykłym kliknięciu będzie wyłączał całe oświetlenie bez konieczności szukania na przycisku włączonych lamp.
  • Minimalizacja ilości urządzeń sterujących
    Nowoczesne przyciski w inteligentnym domu sprawiają, że jedno urządzenie potrafi łączyć przykładowo funkcje 3 tradycyjnych przycisków oraz sterownia do temperatury. Urządzenia tj. pilot do bramy, do klimatyzatora nie są potrzebne w takim domu – wszystko może być umieszczone na przycisku, a dodatkowo cały dom będzie pracował tak aby użytkownik nie czuł potrzeby ciągłego zmieniania nastaw. Sam będzie starał się dostosować do zadanych temperatur czy wartości natężenia oświetlenia. Inteligentny przycisk w systemie KNX często jest wyposażony w pole opisowe, na którym można opisać słownie i graficznie jego funkcje. Pole opisowe jest podświetlane co pomaga rozczytać opisy.

Oszczędności

  • Czujniki obecności
    Oprócz tego, że zapalają automatycznie oświetlenie w ciągach komunikacyjnych dbając o komfort i bezpieczeństwo, mogą też pilnować czy wyłączyliśmy oświetlenie w pomieszczeniu, które opuściliśmy. To znaczy, że możemy zapalić oświetlenie za pomocą przycisku, a jeżeli wyjdziemy z pomieszczenia i zapomnimy go zgasić to po 15 min zgaśnie samo za sprawą czujnika obecności.
  • Efektywność energetyczna
    Systemy automatyki budynkowej mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia energii poprzez automatyczne dostosowywanie systemów ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia do potrzeb osób starszych. To nie tylko oszczędza energię, ale także zmniejsza rachunki za media.

Dopasowanie do potrzeb mieszkańców

Inteligentny dom można dopasować do niestandardowych potrzeb jego mieszkańców. Takim przykładem są elektryczne drzwi do kurnika otwierające się zgodnie z zegarem astronomicznym lub elektryczne drzwi dla psa lub kota. Takimi drzwiami możemy sterować za pomocą aplikacji lub przycisku na ścianie.

System KNX – przygotowany na zmiany – elastyczny

W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia osoby mieszkającej w takim domu można zautomatyzować niektóre procesy w domu, a także można zmienić całkowicie funkcjonalności obiektu i przystosować go pod osobę niezdolną do wykonywania niektórych czynności bez wykonywania wielkiego remontu (przynajmniej analizując aspekt instalacji elektrycznej). W przypadku kiedy taka osoba chciałaby sprzedać nieruchomość to nowy nabywca nie musiałby dostosowywać się do obecnego programu funkcjonalnego tylko mógłby przeprogramować go pod swoje potrzeby, według swoich założeń i zgodnie ze swoją wizją również bez wykonywania remontu.
Sprzedaż inteligentnego domu ze statusem obiektu premium, jest łatwiejsza, taki obiekt wyróżnia się na tle konkurencyjnych domów i innych ofert. W przypadku sprzedaży domu przystosowanego do życia w nim osób starszych, obiekt nie traci na wartości ponieważ dalej mamy elastyczną możliwość przeprogramowania funkcjonalności tego domu.

Podsumowanie

Technologia automatyki budynkowej potrafi pomóc osobom starszym żyć wygodniej, bezpieczniej i niezależnie we własnych domach. Dzięki automatyzacji podstawowych instalacji i integracji funkcji bezpieczeństwa i ochrony, automatyzacja budynków może zapewnić większy spokój ducha zarówno osobom starszym, jak i ich opiekunom.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz

Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Pozostałe artykuły

Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.