3 listopada 2022 | autor: Katarzyna Janiak

Inteligentny dom – Sterowanie systemem multiroom w systemie KNX

Co powiesz na ulubioną muzykę po wejściu do pomieszczenia, która automatycznie wyłączy się jeśli minie określony czas? Albo delikatny śpiew ptaków budzący Cię z głośników o poranku?

Inteligentny dom poza standardowymi instalacjami tj. oświetlenie pozwala również zintegrować system nagłośnienia, czyli multiroom, który daje domownikom wiele możliwości urozmaicenia domowego życia muzyką dopasowaną do ich gustów oraz okoliczności.

Wchodząc do pomieszczenia czujnik obecności uruchamia wybraną playlistę lub stacje radiową, a po określonym czasie od wyjścia muzyka sama się wyłącza. Wybrane pomieszczenia mogą mieć przypisaną ulubioną muzykę włączaną automatycznie po wejściu.
System multiroom można wykorzystać również do budzenia muzyką.

Co to multiroom?

System multiroom to system nagłośnienia wielostrefowego, który pozwala słuchać Twojej ulubionej muzyki w dowolnej strefie domu, na ulubionym poziomie głośności. W pokoju dziecka może grać jego ulubiona playlista Spotify, a w Twojej Sypialni ulubiona stacja radiowa. To rozwiązanie dla osób, które cenią wysokiej jakości muzykę z estetyką i wygodą użytkowania.

Photo by Sandy Kawadkar on Unsplash

Sterowanie systemem multiroom w KNX

Inteligentny dom pozwala rozszerzyć możliwości systemu multioroom audio. Dzięki integracji tego systemu z czujnikiem obecności, Twoja ulubiona playlista uruchomi się zawsze, gdy wejdziesz do łazienki czy garderoby, a ulubiona stacja radiowa włączy się po wejściu do kuchni. Każdy mieszkaniec może mieć swój profil obejmujący określone strefy, w których może przełączać aktualne domyślne źródło muzyki.

Muzykę można odtwarzać z serwisów audio tj. Spotify, Tidal, SoundCloud oraz z serwisów wideo tj. YouTube. Możliwe jest też odtwarzanie z plików MP3 lub płyt CD oraz można strumieniować muzykę z telefonu. Jeśli grasz na gitarze elektrycznej możesz ją podłączyć do wzmacniacza i podczas kolacji ze znajomymi z głośników systemu multiroom popłyną dźwięki, które stworzysz.
Utwory można przełączać w aplikacji mobilnej, na panelu dotykowym lub za pomocą pilota.

źródło: https://www.smartspace.pl/blog/blog-smartspace-1/miro-twoj-uniwersalny-pilot-4

Systemy multiroom kompatybilne z KNX

System KNX można zintegrować z wieloma systemami nagłośnienia wielostrefowego multiroom audio. Najczęściej integrujemy multiroom od Basalte, Ekinex Sentio oraz Sonos.

Ciekawym rozwiązaniem jest system multiroom od Basalte w którego skład wchodzi wzmacniacz Asano, który dostępny jest w kilku różnych opcjach, pozwalając dobrać optymalny model do Twoich potrzeb. Asano, pozwala sterować źródłami dźwięku w całym domu, dodatkowo Asano można zintegrować z systemem KNX bez dodatkowych interfejsów.

Wzmacniacz Basalte Asano A4
źródło: https://www.smartspace.pl/asano

Innym wzmacniaczem jest Sonos lub Heos, do nich zazwyczaj jednak potrzeba dodatkowej bramki integracyjnej (IoT) z systemem KNX.

Wzmacniacz Sonos AMP
źródło: https://www.sonos.com/pl-pl/home

Scenariusze automatyczne

System multiroom audio pozwala wpleść muzykę do Twoich scenariuszy, które możesz wywołać przyciskiem na ścianie lub w aplikacji.

Włączając scenę „kino” źródło dźwięku przełączy się z playlisty na telewizor, żaluzje opuszczą się a światło przygaśnie. Uruchamiając scenę „Kolacja” włączy się przyjemna melodia, włączą się lampy w jadalni a żaluzje przymkną abyś czuł się komfortowo.

Scena „oglądanie meczu” może sprawiać, że podczas wizyty w toalecie z głośników będziesz słyszeć relację z meczu i nic Cię nie ominie.

Scena „sprzątanie domu” sprawi, że w całym domu możesz słuchać tej samej muzyki.

Dzięki harmonogramom włączająca się w łazience muzyka nie zaskoczy Cię w nocy. Będzie aktywować się tylko w określonych godzinach.

Czujniki obecności pozwolą Ci oszczędzić czas, a ulubiona muzyka będzie za Tobą wędrować po domu. Wszystkie czynności, które do tej pory trzeba było wykonywać samodzielnie, od teraz możesz zautomatyzować.

Podsumowanie

System nagłośnienia strefowego multiroom zwiększa komfort, pozwala Ci cieszyć się codziennością przy ulubionej muzyce. Pozwala też skupić się na rodzinie zamiast na szukaniu ulubionej playlisty, po raz kolejny wpisując pilotem jej nazwę na telewizorze. Z chęcią doradzimy, które urządzenia będą pasować do Twoich potrzeb oraz jakie funkcje zautomatyzować, aby cała rodzina była zadowolona z ich działania.
Zapraszamy: info@quicktec.pl

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz

Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Pozostałe artykuły

Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.