4 lipca 2023 | autor: Vitalii Chizhykov

Dlaczego warto zainwestować w Smart home

Jesteś w trakcie budowy i zastanawiasz się, czy nie warto zainwestować w inteligentny dom?

Inwestowanie w inteligentny dom, może przynieść wiele korzyści. Głównymi zaletami inteligentnego domu jest komfort, bezpieczeństwo, oszczędność, integracja urządzeń oraz zdalny dostęp.
Jeśli chcemy wyposażyć dom w więcej obwodów oświetleniowych, żaluzje i rolety może okazać się, że obsługa takiego domu będzie czasochłonna. Możemy zastąpić wiele klasycznych przycisków, których funkcjonalność ciężko zapamiętać, jednym przyciskiem z estetycznie opisanymi funkcjami.
W klasycznej instalacji elektrycznej żaluzje opuszczają się w trakcie przytrzymania przycisku. W inteligentnej instalacji wystarczy tylko kliknąć i żaluzja lub grupa żaluzji się opuści.

Komfort

Smart home zapewnia wygodę i komfort poprzez automatyzację wielu funkcji domu. W takim domu możemy  zdalnie kontrolować oświetlenie, ogrzewanie, rolety, bramy, klimatyzację, zamki drzwi, systemy alarmowe i wiele innych urządzeń.

Możemy również programować scenariusze, aby dostosować ustawienia domu do swoich preferencji, takie jak automatyczne otwieranie rolet o określonej godzinie rano lub wyłącz i zamknij wszystko gdy chcemy szybko wyjść z domu, ale nie mamy czasu na chodzenie po całym budynku i sprawdzenia czy wszystko mamy wyłączone.

Idąc w nocy do toalety w inteligentnym domu nie musisz szukać na ścianie włącznika, ponieważ czujnik obecności dopilnuje aby włączyć oświetlenie o takim natężeniu aby Twój organizm nie doznał szoku, a późniejszy sen przebiegał jak najlepiej.

Dzięki wideodomofonowi Doorbird, gdy nie ma nas w domu, wystarczy że kurier zadzwoni na wideodomofon, który przekieruje połączenie na nasz telefon – dzięki temu nasza paczka nie zawróci na magazyn, a zostanie tam gdzie tego chcemy. Jeżeli właśnie zastanawiasz się gdzie znaleźć odpowiedni wideodomofon możesz go znaleźć tutaj.

Bezpieczeństwo

Inteligentny budynek oferuje zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa, takie jak czujniki ruchu PIR, zalania, otwarcia okna albo dymu. Integracja SSWiN z Smart Home pozwala na automatyczne scenariusze np. zamknięcie zawóru wody po wykryciu alarmu o zalaniu.
Dzięki zaawansowanej aplikacji na smartfonie możemy monitorować swój dom na żywo, otrzymywać powiadomienia o nieprawidłowościach i podejrzanej aktywności oraz zdalnie kontrolować system alarmowy. To daje poczucie większego bezpieczeństwa, zarówno gdy jesteś w domu, jak i poza nim. Więcej na temat bezpieczeństwa w inteligentnym domu przeczytasz tutaj.

Oszczędność

W inteligentnym domu możemy zaprogramować scenariusze świetlne dostosowane do różnych sytuacji, takich jak zmierzch, obecność ludzi w pomieszczeniach czy natężenie światła zewnętrznego. Dzięki temu nie musimy martwić się o gaszenie świateł, gdy wychodzimy z pomieszczenia, a także zapewnimy optymalne wykorzystanie energii elektrycznej.

Ilość wpadającego do pomieszczenia światła zewnętrznego możemy regulować, integrując żaluzje z czujnikami natężenia oświetlenia lub ze stacją pogodową, która śledzi horyzont słońca oraz azymut i stopniowo, po kolei domyka lub otwiera rolety czy żaluzje. W takim wypadku, gdy czujnik wykryje, że jest zbyt ciemno, to lamele żaluzji obrócą się, aby wpuścić więcej światła.

Oszczędność możemy również osiągnąć poprzez zastosowanie czujników obecności w pomieszczeniach, w których przebywa się najczęściej np. salon, kuchnia, jadalnia czy sypialnia. Taki czujnik obecności poza możliwością sterowania oświetleniem daje również możliwość integracji z systemem ogrzewania, a dzięki temu po wykryciu braku obecności po określonym czasie ogrzewanie samo przełączy się w tryb ECO.

Systemy inteligentnych budynków umożliwiają monitorowanie zużycia energii w domu. Możemy śledzić zużycie energii poszczególnych urządzeń elektrycznych, odczytywać dane z liczników energii i analizować statystyki zużycia. Dzięki temu możemy identyfikować energochłonne urządzenia i podejmować świadome decyzje w celu redukcji zużycia.

Integracja

Wielofunkcyjność inteligentnych rozwiązań pozwala na integrację i kontrolę różnych funkcji w domu, takich jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, żaluzje, systemy alarmowe, multiroom, stacja ładowania pojazdów itp. Dzięki temu możemy zarządzać wieloma aspektami domu za pomocą jednego systemu.

Jeżeli interesujesz się inteligentnymi rozwiązaniami dla domu i chcesz dowiedzieć się, które najlepiej sprawdziłyby się w Twoim domu, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. Pamiętaj, standard KNX pozwala na dopasowanie wszystkich elementów systemu do Twoich potrzeb. Z przyjemnością doradzimy Ci jak rozplanować sterowanie oświetleniem w Twoim domu i dopasować odpowiednie przyciski do jego wnętrz.

Zdalny dostęp

Inwestując w inteligentny dom posiadasz możliwość zainstalowania aplikacji na swój smartphone, dzięki czemu będzie można zarządzać zdalnie każdą zintegrowaną funkcją oraz mieć podgląd do tego co się dzieje w domu w czasie rzeczywistym.

Przykładowe sytuacje w których warto stawiać na inteligentne rozwiązania

  • Po otwarciu okna czujnik daje sygnał, że okno zostało otwarte. Dzięki temu automatycznie wyłączy się klimatyzacja lub ogrzewanie i nie będzie pracowała narażając nas na niepotrzebne koszty. Również sygnał z czujnika otwarcia okna jest przydatny gdy nie ma nas w domu, więc jeżeli wiemy że przed wyjściem były wszystkie okna zamknięte dostając sygnał z czujnika wiemy że coś jest nie tak i musimy szybko zareagować.
  • Po wykryciu wody czujnik zalania daje sygnał, dzięki któremu inteligentny system natychmiast zamyka zawór główny w budynku co spowoduje że unikniemy zalania inwestycji.
  • Czujnik obecności, któremu wystarczy ruch palca żeby rozpoznać, że ktoś jest w pomieszczeniu, po wykryciu nieobecności – system wyłączy światło w pomieszczeniu oraz przełączy ogrzewanie, wentylację i klimatyzację w tryb ECO.
  • Stacja pogodowa, która posiada w sobie:
    ● Czujnik jasności – ustawia żaluzji w taki sposób, żeby bardziej doświetlić pomieszczenie, dzięki temu sztuczne oświetlenie będziemy mogli załączyć później i zaoszczędzić energię.
    ● Czujnik temperatury – oprócz monitorowania pogody za oknem naszego domu czujnik temperatury jest niezwykle ważny, gdy mamy żaluzje w domu. Gdy temperatura na dworze opuszcza się poniżej temperatury ochrony żaluzji przed mrozem, żaluzja podnosi się.
    ● Czujnik wiatru – przy zbyt dużym wietrze chroni żaluzje podnosząc je do pozycji górnej.
    ● Czujnik deszczu – tak samo jak pozostałe czujnik na stacji pozwala monitorować pogodę na zewnątrz oraz może chronić okna lub żaluzje w zależności od ustawień indywidualnych.
  • Jeżeli lubisz minimalizm wystarczy że zastosujesz jedno urządzenie w pomieszczeniu z którego będziesz w stanie sterować, każdą funkcją zintegrowaną z inteligentnym domem.

Jeżeli interesujesz się inteligentnymi rozwiązaniami dla domu i chcesz dowiedzieć się, które najlepiej sprawdziłyby się w Twoim domu, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. Pamiętaj, standard KNX pozwala na dopasowanie wszystkich elementów systemu do Twoich potrzeb. Z przyjemnością doradzimy Ci jak rozplanować sterowanie oświetleniem w Twoim domu i dopasować odpowiednie przyciski do jego wnętrz.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz

Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Pozostałe artykuły

Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.