Pozostałe artykuły
Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.
Spis treści
Czasy świec i lamp naftowych odeszły w niepamięć. Najzwyklejsze żarówki elektryczne co prawda są nadal w modzie, z biegiem czasu wymagania jednak rosną. Zmienia się również postrzeganie technologii, które przyczyniają się do znacznego wzrostu komfortu i funkcjonalności domu. Nowoczesne technologie dają wiele możliwości, a jednym z podstawowych elementów, jakich nie może zabraknąć w żadnym inteligentnym domu, jest oświetlenie.
Oświetlenie to jedna z najważniejszych instalacji dla domowników. Z racji tego, że większość czasu przebywamy w pomieszczeniach – zwłaszcza w godzinach wieczornych – oświetlenie, powinno być dopasowane do nastroju, pory dnia oraz specjalnych okazji. Jeżeli chcesz stworzyć miejsce, które jest w pełni zgodne z Twoimi potrzebami, chcesz czuć się bezpiecznie i komfortowo we własnym mieszkaniu, to system KNX z pewnością jest w stanie Ci to zapewnić.
KNX to system, który tworzą urządzenia setek producentów. Inteligentne oświetlenie należy do jednego z najważniejszych elementów takiego systemu – steruje się nim, za pomocą przycisków, które różnią się między sobą designem, materiałami oraz funkcjonalnością. Sterować oświetleniem można również przez aplikację mobilną, którą można obsługiwać na telefonie czy tablecie.
W nowoczesnych projektach architektury wnętrz projektuje się wiele obwodów oświetleniowych, które wyglądają pięknie. Jednak sterowanie dużą ilością lamp w standardowej instalacji nie jest ani wygodne, ani estetyczne. W systemie KNX mamy do wyboru wiele różnych włączników. Można dobrać przyciski wielofunkcyjne i zamiast 6 klasycznych z dodatkowym termostatem, zamontować na przykład 2 przyciski inteligentne. Niektóre nakładki na przyciski można wygrawerować lub wstawić pole opisowe. To sprawia, że użytkowanie takiego systemu jest bardzo wygodne i intuicyjne.
Inteligentne oświetlenie przydaje się również w sytuacji, w której poruszamy się po domu w nocy. Na korytarzach, klatce schodowej oraz w łazienkach, oświetlenie może zapalić się po wykryciu ruchu. Stosowane w systemie KNX czujniki obecności wykrywają najmniejszy ruch, dzięki czemu nie będzie trzeba „machać ręką”, aby czujnik znowu zapalił oświetlenie. W połączeniu z użyciem lamp ściemnialnych DALI, można sprawić, aby nocne spacery po domu były bezpieczne i komfortowe – bez oślepiających lamp i bez szukania włączników na ścianie. Każdy czujnik obecności można indywidualnie dopasować do potrzeb mieszkańców tak, aby włączał oświetlenie na optymalną ilość czasu oraz na optymalne natężenie.
Oświetlenie w systemie KNX sprawdza się także, w przypadku przestrzeni zewnętrznych. Inteligentne oświetlenie można zaprogramować tak, by reagowało na zmieniające się położenie słońca. Po zmierzchu oświetlenie w ogrodzie, czy też na podjeździe włączy się, a w środku nocy wyłączy. Przed świtem ponownie się włączy, sprawiając, że wychodząc wcześnie rano do pracy, nie będzie trzeba pamiętać o włączaniu lamp przed domem.
Ale to nie wszystko. Oświetlenie może być również bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie domu i posesji. Dzięki symulacji obecności po wyjechaniu z domu, możesz być spokojny. System KNX sprawi, że Twój dom będzie zapalał oświetlenie zgodnie z rytmem życia domowników, a co za tym idzie, będzie odstraszać potencjalnych włamywaczy.
System można również zintegrować z alarmem i monitoringiem. Jeżeli dojdzie do włamania, czujniki zadziałają natychmiast – wykryją obecność intruza i uruchomią jednocześnie lampy i alarm. Obraz na kamerach będzie znacznie wyraźniejszy, a sam system wyśle informacje o zdarzeniu do domowników, a także do odpowiednich służb.
Wygodną funkcją jest możliwość wyłączenia całego oświetlenia w danym pomieszczeniu bądź w całym budynku – za pomocą jednego przycisku. Mniejsza liczba włączników pozwala zoptymalizować koszty wykonania instalacji elektrycznej. Nie zaburza przy tym estetyki i pozwala na sterowanie kilkoma obwodami na raz.
Inteligentne oświetlenie można również wykorzystać do porannej pobudki. Dla niektórych budzenie oświetleniem może być wygodnym i delikatnym sposobem na powitanie nowego dnia. Jeśli budzisz się później niż o wschodzie słońca, możesz mieć zasłonięte rolety, a budzenie ciepłym, coraz jaśniejszym światłem (dzięki systemowi DALI TW ), będzie naśladować światło naturalne.
Możliwe jest zintegrowanie żaluzji z czujnikiem natężenia oświetlenia (jest zamontowany w wielu czujnikach obecności). W takim wypadku, gdy czujnik wykryje, że jest zbyt ciemno, to lamele żaluzji obrócą się, aby wpuścić do pomieszczenia więcej światła naturalnego. W taki sposób ilość energii wykorzystanej do oświetlenia pomieszczeń jest zoptymalizowana.
Jeśli na zewnątrz robi się ciemno, natężenie oświetlenia również może samo dostosować się do określonej wartości w danej porze dnia przy użyciu lamp ściemnialnych DALI – dając dodatkową możliwość sterowania z przycisku.
DALI to system sterowania oświetleniem będący nowoczesną alternatywą dla sterowania analogowego 0-10V/1-10V. System jest o wiele mniej awaryjny, stale się rozwija i daje możliwość płynnej zmiany natężenia oświetlenia w większym zakresie. Przy standardzie DALI nie występuje efekt piszczenia zasilaczy.
Oświetlenie w systemie KNX dzięki współpracy z innymi systemami, sprawia, że przebywanie w domu staje się komfortowe i bezpieczne. Systemami można swobodnie sterować, za pomocą przycisków lub urządzeń mobilnych, a co za tym idzie, wyłączać je również podczas nieobecności w domu. Można również zainwestować w system czujników, które będą samoistnie wyłączać oświetlenie, gdy nie wykryją żadnego ruchu przez dłuższy czas. Wszystko to sprawia, że system KNX korzystnie wpływa na kwestię oszczędzania energii elektrycznej.
Jeżeli interesujesz się inteligentnymi rozwiązaniami dla domu i chcesz dowiedzieć się, które najlepiej sprawdziłyby się w Twoim domu, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. Pamiętaj, standard KNX pozwala na dopasowanie wszystkich elementów systemu do Twoich potrzeb. Z przyjemnością doradzimy Ci jak rozplanować sterowanie oświetleniem w Twoim domu i dopasować odpowiednie przyciski do jego wnętrz.
Wymagane pola są oznaczone *
Zapoznaj się z naszymi innymi publikacjami o systemach smart w standardzie KNX.
Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.